Cumartesi, Ocak 22, 2011

Şarkı Okuma Kitabı..


"Erkek için iktidarı kurmanın ve korumanın çeşitli yolları var dünyada: Milletvekili olursunuz, başbakan olursunuz, sanayici olursunuz, polis olursunuz, ne bileyim, general ya da işkenceci olursunuz. Bunların hepsini kadınlar da yapabilir, ama bu yollarla 'iktidar sahibi' olamaz büyük çoğunluğu. Güç edinirler belki, ama iktidar edinemezler. Politik, psikolojik ve biyolojik çağrışımları bünyesinde toplayan bir kavram olarak 'iktidar' erkeğe özgüdür. Kuşkusuz kadınların da bu 'iktidar'la ilişki kurma yolları var, ama daha dolaylı; dolaylı olduğu için de hem şiddet daha sıkı bir kontrol altında bu ilişkide, hem de mekanizmaları daha iyi gözlenebilir, daha iyi anlaşılabilir.

Erkekler için 'iktidar' daha bebeklikten çıkar çıkmaz devreye giren, psikolojik kuruluşlarında çok daha köklü bir yer tutan bir kavram. Temelinde de elastik, büyüyüp küçülebilen bir et parçası var. Ya da en azından erkeklerin büyük çoğunluğu buna inandırılmışlar iki-üç yaşlarından beri. Herkesin bu kadar şiddetle inandığı bir şeye de gerçek olmaktan başka çare kalmıyor tabii."

Bülent Somay, hayatını etkileyen şarkılardan biri olan Famous Blue Raincoat üzerinde düşünürken derinlere iniyor/indiriyor. Mozaik'teki yıllarını da hesaba katarak, şarkı sadece şarkı değildir, diyor bir kez daha. Manifiesto, Suzanne, Fragile, Here Comes the Flood ve diğerleri. Okuyun isterim bu kitabı.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Çok cinsiyetçi bir yaklaşım var verdiğiniz alıntıda. Aksi teşvik edilip yüceltilmesi gerekirken, asırlardır yanlış gelişen bir olguyu "gerçek"mişçesine kabullenelim gitsin diyor. Beğenmedim ve rahatsız oldum alıntıdan.

Wereyda dedi ki...

Bu alıntıya cinsiyetçi diyebilmek için biraz eksik okumuş ya da anlamış olmak gerekiyor bence. Somay erkeği ya da kadını yüceltmiyor, ikisinden birini diğerine göre 'daha' görmüyor. Bunun böyle görüldüğünü, erkek tarafında olayın 'çük' olduğunu belirtiyor. Beğenmeyiniz ama rahatsız da olmayınız bence.