Cuma, Aralık 25, 2009

İsmet Özel: "Gavurda Akıl Olsa Müslüman Olurdu!"

Siz de izlediniz mi? Duydunuz mu siz de benim gibi? Diğer incilerini de işittiniz değil mi?

Böylesi aşağılamaları pek sevmem ama biraz belaltı vuracağım arkadaşım, kusura bakmayasın.

İsmet Özel, yaşlandıkça sevildiği cenah için de 'özel'liğini yitirdiğinden midir, iyice saçmalamaya başladı. Fakat bu kez korkunç bir şuursuzlukla, gözüpeklikle, yardıra yardıra geliyor. 32. Gün'de dediklerini alt alta yazsam herhalde sürreal bir çalışma kabul edilir, "
Kübist çalışmışsınız sanki :)" diyen biri çıkar, ben ona "Azrail ensede, gerzekleşmem doğal" derim, sonra en yakın akıl hastanesine naklimi rica eder, git derim, git kendini benden kurtar. Bu kadarım.

İsmet Özel'in şairliğinden zerre hazzetmemem bir yana, 'mütedeyyin' duruşundan ötürü bir nebze katlanabiliyordum. Kabul ettiği şekilde yaşayan insanları yine kendiyle, serbest ve rahat bırakmanın gerekliliğine inanıyorum, ama herkesin '
özel'ine saygım yok şu andan itibaren.

+18

Sen kim oluyorsun da insanları gavur, müslüman, türk sözcükleri ile tasnif ediyor, bölüyor, yargılıyorsun? Faşist misin (nasıl oldu bu, sevdin bence) sen İsmet Özel? Ne çektin de "Allah Türkçe'yi Müslümanlara yolladı" diyebiliyorsun? Filolog musun kafan mı güzel? Tarih mi bilmiyorsun yoksa kargocu musun? Senin sıkıntın ne İsmet Özel?

Sen kim oluyorsun da "
Her türk müslümandır fakat her müslüman türk değildir" diye kanun hükmünde kararname çıkarıyorsun işkembe-i kübrâ'ndan? Suyla seyreltilmemiş kolonya mı yutturdular sana, para mı verdiler, tehdit mi ettiler? Bunadın mı yoksa ciddi misin?

Sen kim oluyorsun da "
Müslüman olmayan her insan, insan olarak benden daha düşüktür." diyorsun? Sen ne kadar yüksektesin de insanları hakir görüyor, horluyor, sinirlerini zorluyorsun; kafana troposfer mi çarptı İsmet Özel? Sen ne kadar muhteşemsin ki, sen insanlığa ne kattın ki İsmet Özel? "Komünizm, cemaatçiliktir" eşitliğine gelene kadar denklemleri yamulttun, ideolojiler üstü bir Laplace oldun çıktın; bizi doğruya, mutlak gerçeğe...

Of.

Yahu düşün artık edebiyatın da, insanlığın da yakasından. Sizi
hâlâ okuyabilenleri alın, çoook uzak bir adaya yerleşin, bir edebiyat dergisi çıkarıp adını da hatrıma "Gerzek" koyun; italik olsun.

Kimse bana, şairliğinden, edebî guruluğundan, kalemşörlüğünden bahsetmesin. Bir rüzgârla sol'dan sağ'a gidenine, dört çekerle dokuz tahta altına gidene kadar fikr-i sabitim.

Ek: Şairliğinden bahsedilmesin diyerek öküzlük etmişim. Bahsedilsin, bilmek haktır.

8 yorum:

soida dedi ki...

ne cesaret arkadaş ya.
boş beleş adamlar ülkesinde yaşıyoruz resmen. Bu aklı selimi de 32.güne çıkaran kanal d yayın ekibine burdan selamlarımı ileteyim.gittikçe tırtlaşıyorlar zira.

zechul dedi ki...

ahahah çok yaşa wereyda :)

irep dedi ki...

hiç hoş olmamış sevgili wereyda.

ismet özel bizim milli faşist şairimiz.

Adsız dedi ki...

İsmet Özel şiirimizde bir ölçüdür. O gerçekten büyük bir insandır. Yetenekli ve üretken bir aydındır. Bu yazıyı kınıyorum.

albagubra dedi ki...

İsmet Özel "gavurda akıl olsa müslüman olurdu deyince kıyameti koparanlar, ismet özel gibi bir şairden, Karacaoğlan'dan söz dinleyin bari:

Akılları yoktur küfre uyarlar
İmanları yoktur cana kıyarlar
Başlarına siyah şapka giyerler
Beyleri var bizim beye benzemez

Karac'oğlan eydür dosta darılmaz
Hasta oldum hatırcığım sorulmaz
Vatan tutup bu yerlerde kalınmaz
İlleri var bizim ile benzemez

Wereyda dedi ki...

İsmet Özel şiirimizde bir ölçüdür: ölçüsüzlüğü İsmet Özel'in sapıtık şiirine, zehirli dimağına ve kusturan kimliğine bakarak tanımlayabilir, durmak yok yola devam diyebilirsiniz.

Ha bu arada Karac'oğlan hiç olmuyor, olamıyor. Bu vatan İsmet Özel ve muadillerininse, azlimi rica ediyorum. Kovar mısınız (siz), döver misiniz (sizler) bilemen, karışaman.

Adsız dedi ki...

biz bu yazıyı yazanın mallığına bir şey diyor muyuz?
okuma yazma öğrenmekle beraber 'ismet özel'in ismini de duyarak, oturduğu yerle bir şeyler yazmış.
te allahım ya.

Wereyda dedi ki...

Siz, hayatınızı boyunca 'söyleme mecburiyeti' yaşayanlar, barthes size bu nedenle faşist dedi. : ) Uyandırayım.