Çarşamba, Haziran 10, 2009

Gouttes d'eau sur pierres brûlantes..

4 karakterli, 4 oyunculu bir François Ozon filmi 'Water Drops on Burning Rocks': 'Kızgın Taşlara Düşen Su Damlaları'. Senaryosu Ozon ve Rainer Werner Fassbinder tarafından yazılmış, cinselliğin diğer Ozon filmlerine göre çok daha göz önünde olduğu, tek bir evde geçen bir film.

Franz Leopold'a Anna ile hayâllerini anlatırken, Leopold'un tahriklerine dayanamaz ve onunla beraber olur. Daha önce kadınlarla da ilişkisi olmuş, 50li yaşlarda bir adam olan Leopold, oldukça aksi ve bir o kadar da çekicidir. Vera, Leopold uğruna kadın olmayı seçecek kadar ona aşıktır. Aynı şey Franz'ın da başına geldiğinde artık çok geçtir. Leopold, her cinsi idare edebilen bir adamdır ve Franz'ın sevgilisi Anna da buna dahildir. Franz'ın beklenmeyen aksiyonu bile, hiçbir şeyi değiştirmeyecektir..

Evet, Ozon sinemasında aşkın ve cinselliğin çok garip tarafları gözümüze gözümüze sokuluyor ve bir süre sonra normalize ediyoruz gördüklerimizi. Sıradan geliyor, alışılmış oluyor. Belki de Ozon'un tüm filmlerinden ayrılan en önemli kısmı filmin Soundtrack'i; gerçekten bir harika. Fakat o bile, içimizde yaşattığımız o kanımızı donduracak kadar umarsız şeytanın soğukkanlılığı karşısında çaresiz kalıyor. Sanırım hepimiz elma yemeyi seviyoruz.

Hiç yorum yok: