Çarşamba, Kasım 26, 2008

Half Nelson..

Ortaokul çocuklarına dünya düzenini, vahşi kapitalizmi, diyalektik materyalizmi devlete ve okul idaresine çaktırmadan nasıl öğretirsiniz? Üstelik kendi hayatınızı tam olarak şekillendirememişken..

Ryan Gosling, inanılmaz bir oyuncu. Karşıma "Transeksüel Melek" gibi bir rolle bile çıksa, biliyorum ki onu kotarır, ona inandırır beni. Gael Garcia Bernal'in gönlümdeki yeri başkadır ama, Ryan gitgide en favori erkek oyuncum olmaya doğru gidiyor.

"Dünyada hala açlıktan ölen insanlar varsa, bu benim geceme gölge düşürüyor" diyordu Annie Hall'da Alvy Singer.. Burada da Dan Dunne olarak Ryan, "İspat edilmiş olmasına rağmen Abd yurttaşlarının 75%'i Irak'ta kitle imha silahı olduğuna inanmakta hala? Eğitimin ne anlamı var ki..?" diyor matiz kafayla..

Oturup biraz düşünmek lazım.

1 yorum:

soida dedi ki...

ABD' de bu inanışa, toplumu sosyalize eden kurumların, doğrudan etkisi olduğu su götürmez. hatta bundan yıllar sonra tarih kitaplarına ''o zamanlar Irak' ta kitle imha silahları vardı, Abd geldi, uzun yıllar aradı ama bulamadı, silahlar bir şekilde saklandı.'' gibi bir cümle geçeceğini de öngörmek de mümkün.sonraki kuşakların okuyacağı kitapları düşünün şimdi.
okuldan 2 kg eğitim almakla bitmiyor bu iş.

oturmadan önce farketmek, sonra da biraz düşünebilmek lazım..